Fond za civilno društvo 2008 Svjetske banke - mali ali korisni iznosi.. Pojašnjenja (smjernice) idu uz članak, obrazac kao prilog.. Rok prijave 04. travanjnjnjnj..
19.02.2008.
Fond za civilno društvo - 2008
Raspoloživo na engleskom i hrvatskom jeziku
O Fondu
Cilj Fonda za civilno društvo (bivši naziv Program malih potpora) Svjetske banke je razvoj učiniti obuhvatnijim i pravičnijim, i to osnaženjem građana kako bi mogli prihvatiti i preuzeti veću inicijativu u razvojnim procesima.
Svjetska banka ima zadovoljstvo objaviti Fond za civilno društvo za 2008. godinu u Hrvatskoj. Ukupan iznos sredstava za male potpore ove godine je 35.000 USD. Rok za podnošenje prijava je 4. travanj 2008. godine.
Iznosi dodijeljenih malih potpora bit će u rasponu od 3.000 USD do 7.000 USD.
Fond za civilno društvo podupire aktivnosti čiji je primarni cilj građanski angažman u potporu aktivnostima koje osnažuju građane i omogućuju im preuzeti inicijative kroz koje mogu poboljšati krajnji ishod razvoja i utjecati na njega. Tim se aktivnostima jačaju mehanizmi za uključivanje, odgovornost i sudjelovanje. Aktivnostima se jačaju i partnerstva s javnim sektorom, drugim organizacijama civilnoga društva i privatnim sektorom. Aktivnostima koje će se financirati iz Fonda za civilno društvo moglo bi se olakšati i osnaženje građana kako bi mogli prihvatiti i preuzeti veću inicijativu u razvojnim procesima, čime bi ovi postali obuhvatniji i pravičniji. Fond za civilno društvo (bivši Program malih potpora), pokrenut 1983. godine, nastavlja promicati dijalog i širenje informacija o razvoju u forumima izvan redovitih aktivnosti Svjetske banke.
Želimo također poduprijeti širenje informacija o naprijed navedenim temama, kao i o mogućnostima za poduzetništvo, razvoju vještina koje mogu osnažiti siromašne i marginalizirane skupine, te o utjecaju što ga civilno društvo i privatni sektor mogu imati na odluke koje donose središnje i lokalne vlasti.
Svoje prijave možete poslati poštom na adresu Ureda Svjetske banke u Hrvatskoj: Radnička cesta 80/IX, 10000 Zagreb, Prijava za Fond za civilno društvo, i to do 4. travnja 2008. godine ili putem elektroničke pošte: vfrajtic@worldbank.org
Obrazac za prijave 2008.
Smjernice
Prije nego što se prijavite, molimo, pročitajte sljedeće o Programu malih potpora.
Fond za civilno društvo: Pitanja i odgovori
Što je Fond za civilno društvo?
U okviru Fonda osiguravaju se potpore organizacijama civilnoga društva za promicanje dijaloga i širenje informacija o razvoju. Fond, koji se financira iz Fonda za razvojne potpore, pokrenut je 1983. godine.
U okviru Fonda za civilno društvo organizacijama civilnoga društva osiguravaju se potpore kroz urede Svjetske banke u pojedinim zemljama koji sudjeluju u programu. Kako bi ojačao dimenziju osnaživanja u smanjenju siromaštva, Fond za civilno društvo usredotočuje se na građanski angažman za osnaženje marginaliziranih i ranjivih skupina. Svrha Fonda je poduprijeti osnaženje građana koje će im omogućiti da preuzmu veću inicijativu u razvojnim procesima i te procese time učine obuhvatnijima i pravičnijima.
Ovdje ćete pronaći popis dobitnika iz Programa malih potpora za 2007.
Ovdje ćete pronaći popis dobitnika iz Programa malih potpora za 2006.
Ovdje ćete pronaći popis dobitnika iz Programa malih potpora za 2005.
Ključni sastavni elementi za osnaženje ranjivih skupina su sljedeći: pristup informacijama, pristup organizacijskim vezama izvan lokalnog okruženja, sposobnost utjecanja na javno područje i pregovaranja s lokalnim i nacionalnim vlastima, postojanje pouzdanih nacionalnih i lokalnih institucija, te prisutnost političkog i pravnog okvira koji je povoljan za građanski angažman. Organizacije civilnoga društva imaju dragocjenu ulogu u angažiranju građana za borbu protiv siromaštva i isključenosti. Dakle, namjera je da korisnici Fonda budu organizacije civilnoga društva uključene u inicijative čiji je cilj osnažiti skupine i pojedince koji su marginalizirani i isključeni iz područja javnog djelovanja.
Koje se vrste aktivnosti podržavaju?
Fond za civilno društvo podržava aktivnosti koje se odnose na građanski angažman u osnaženju marginaliziranih i ranjivih skupina. Građanski angažman je proces u kojem se organizacije civilnoga društva aktivno angažiraju u odnosima i djelovanjima s državom i ostalim čimbenicima razvoja radi rješavanja pitanja od javnoga interesa.
Primjeri aktivnosti podržanih iz Fond za civilno društvo u Hrvatskoj:
Promicanje ravnopravnosti spolova: Projekt "Pravo na jednake mogućnosti" promicao je ideju ravnopravnosti spolova i postizanje ravnopravnosti muškaraca i žena u pitanjima ljudskih prava i socijalne pravde. Sredstvima potpore financiran je niz seminara organiziranih u partnerstvu s Uredom za ravnopravnost spolova Vlade RH s ciljem podizanja svijesti o pitanjima ravnopravnosti spolova i jačanja sposobnosti svih zainteresiranih strana za sudjelovanje u razvoju operativnih projekata u zajednici sa snažnom rodnom perspektivom. To je stvorilo jača partnerstva između jedinica lokalne samouprave, nevladinih udruga i lokalnih zajednica. Na seminarima su sudionici educirani i pripremani za provedbu i promicanje politika vezanih za ravnopravnost spolova na lokalnoj razini. Jačanje sposobnosti je lokalnim povjerenstvima za ravnopravnost omogućilo djelotvorno ugrađivati pitanje ravnopravnosti spolova u razna druga područja; potaknulo je razvoj zajedničkih projekata (nevladinih udruga i lokalne uprave), promicala je politike i postupke vezane za ravnopravnost spolova na lokalnoj razini. Pomogla je i pri pokretanju programa u kojima je bilo angažirano lokalno stanovništvo i čiji je cilj bila provedba Nacionalne politike za promicanje ravnopravnosti spolova i Zakona o ravnopravnosti spolova na lokalnoj razini (jednake mogućnosti na tržištu rada, mjere koje će pridonijeti smanjenju obiteljskoga nasilja, zdravstvena pitanja koja se tiču žena, skrb o djeci te jednake mogućnosti u političkome životu …).
Osnaživanje mladih: Edukativne radionice za mlade vijećnike Gradskog vijeća mladih grada Pule održane su s ciljem da se mladi vijećnici osnaže kako bi mogli djelovati kao partneri u razvoju i kao promicatelji promjena u svojim lokalnim zajednicama. Gradsko vijeće mladih osnovano je radi poboljšanja komunikacije i izgradnje odnosa s gradskim vlastima kako bi se bolje rješavale potrebe mladih na lokalnoj razini i kako bi se mladi konstruktivno angažirali u lokalnom dijalogu o pitanjima koja utječu na njihove živote. Mladi vijećnici Gradskoga vijeća stekli su znanja o temama kao što je: funkcioniranje Gradskoga vijeća, nacionalna, regionalna i lokalna uprava, tolerancija i demokracija, političke stranke, ljudska prava, prava manjina, definiranje potreba lokalne zajednice i utvrđivanje prioriteta među njima, javna predstavljanja, uloga medija, itd. Tako osnaženi, mladi će vijećnici biti u položaju bolje utjecati na kreiranje politike koja se odnosi na uključivanje mladih – kao što oni kažu "za mlade s mladošću". Ta je inicijativa pokazala istinsko partnerstvo lokalne vlasti i nevladinih udruga mladih jer su neke druge nevladine udruge mladih uključene i u svojstvu pružatelja izobrazbe.
Poboljšanje odnosa u zajednici: Opći cilj projekta bio je poticati građanski angažman i reintegraciju pripadnika različitih etničkih skupina (domicilnog stanovništva i srpskih povratnika na područja koja su u prošlosti bila obuhvaćena sukobima) kroz pomirenje, izgradnju edukacijskih vještina i vještina rješavanja sukoba. Suncokret – Centar za društveni razvoj ima ulogu katalizatora građanskih i društvenih promjena. Ovaj je projekt izgradnje zajednice poboljšao razmjenu informacija koje su bitne za budućnost zajednice, kao i njezino sudjelovanje u lokalnome razvoju (osobito sudjelovanje mladih). Radi uključivanja mladih u proces razvoja zajednice organiziran je niz radionica o politikama/programima za mlade, kako bi se potaknula njihova kreativnost i povećalo njihovo znanje i umrežavanje mladih. U tijeku je osnivanje dokumentacijskog centra sa svim informacijama potrebnim za razvoj mladih i izgradnju njihovih sposobnosti.
Ciljevi tih aktivnosti su sljedeće:
• promicanje dijaloga i širenje informacija; i
• jačanje partnerstva s ključnim čimbenicima u potpori razvojnog procesa. Ključni čimbenici mogu biti vladine agencije, organizacije civilnoga društva, multilateralne i bilateralne agencije, zaklade, te privatni sektor.
Aktivnosti mogu uključivati (ali nisu ograničene na) radionice i seminare, troškove publikacija ili audiovizualnog materijala ili neke druge inovativne aktivnosti umrežavanja koje male organizacije inače mogu teško financirati kroz svoje redovite proračune za pojedine programe. Aktivnost bi trebala biti dovršena u roku od godinu dana od dana dodjele potpore.
Građanski angažman može:
• promicati javni konsenzus i lokalno prihvaćanje reformi i nacionalnih strategija smanjenja siromaštva i razvojnih strategija, i to stvaranjem mreža za razmjenu znanja, izgradnjom zajedničkih osnova za razumijevanje, poticanjem javno-privatne suradnje, a katkada čak i ublažavanjem napetosti;
• omogućiti da se čuje glas primarnih i sekundarnih zainteresiranih strana, a osobito siromašne i marginalizirane populacije, te uzimanjem njihovih stavova u obzir u donošenju odluka o politici i programima;
• pojačati i izbalansirati učinak razvojnih programa pružanjem znanja o lokalnoj zajednici, utvrđivanjem mogućih rizika, davanjem ciljane pomoći, te približavanjem lokalnoj zajednici;
• donijeti inovativne ideje i rješenja izazovima razvoja i na lokalnoj i na globalnoj razini;
• pružiti stručno znanje i povećati sposobnosti za djelotvorno pružanje usluga, osobito u sredinama sa slabim kapacitetom javnoga sektora ili u situacijama nakon sukoba; i
• poboljšati javnu transparentnost i odgovornost razvojnih aktivnosti i tako pridonijeti okruženju povoljnom za dobro upravljanje.
Koje se vrste aktivnosti ne podržavaju?
Putem Fonda za civilno društvo ne mogu se financirati:
• istraživački programi,
• programi formalnog akademskog obrazovanja,
• operativni projekti,
• stalna osnovna institucionalna podrška (kao što je oprema),
• stipendije, stipendije za poslijediplomski studij, studijski programi, pojedinci koji podnose prijavu u svoje vlastito ime, ili organizacije koje nisu pravne osobe.
• Predložene aktivnosti ne bi se smjele natjecati s regularnim instrumentima Svjetske banke, niti biti njihova zamjena; aktivnost treba biti jasno odijeljena od uobičajenih programa Banke.
Primjeri stvari i aktivnosti koji obično ne ispunjavaju uvjete na ovome su popisu:
• izravno pružanje usluga;
• medicinska oprema, poput bolničke opreme, slušnih pomagala, štaka;
• računalna oprema i instalacija;
• režijski troškovi, poput najamnine, troškova održavanja, odnosno uredski materijal;
• radionice za izobrazbu o poslovnim vještinama, za nezaposlene, o svjesnosti o HIV/AIDS-u, osim ako nemaju primarni cilj građanskog angažmana;
• izgradnja sposobnosti organizacija civilnoga društva koja bi im omogućila da postanu konzultanti/zaposlenici u projektima Svjetske banke;
• zadovoljavanje osnovnih potreba, kao što je opskrba vodom, grijanje, obroci;
• izgradnja objekata, poput knjižnica ili sanitarnih objekata;
• otvaranje novih radnih mjesta ili zapošljavanje;
• kampanje kontrole bolesti;
• pomoć u hrani;
• plaće za rad u punom radnom vremenu, primjerice za direktora nevladine udruge;
• infrastrukturni projekti, poput vodoopskrbnih sustava, bunara.
Povratak na vrh
Tko se može prijaviti?
Za potporu se mogu prijaviti organizacije civilnog društva sa sjedištem u nekoj zemlji u razvoju koje rade na pitanjima razvoja.
• Organizacije civilnog društva moraju biti priznate i imati određene rezultate u zajednici, kao i pozitivno financijsko poslovanje.
• Prednost će se dati organizacijama koje prethodnih godina nisu dobile potporu Programa (organizacije nisu prihvatljive za financiranje ako su dobile više od tri potpore od Programa malih potpora unutar petogodišnjeg razdoblja).
Koji se iznos potpora dodjeljuju?
Većina se potpora kreće u rasponu od 3,000 USD do 7,000 USD. Fond za civilno društvo rijetko kada financira više od polovice predloženog proračuna za određenu aktivnost, pa je organiziran tako da njegove potpore pomažu i pri dobivanju doprinosa iz drugih izvora financiranja. Organizacije koje podnose prijave trebaju opisati kako im potpora Svjetske banke može pomoći da dobiju odgovarajuća sredstva i od drugih donatora.
Kako se potpore dodjeljuju?
Svi se prijedlozi podnose Povjerenstvu Fonda za civilno društvo sastavljenom od osoblja Svjetske banke i ostalih donatora. Nažalost, Fond može financirati ograničeni broj prijedloga.
Kako podnijeti prijavu za potporu?
Vođenje Fonda za civilno društvo decentralizirano je i za njega su zaduženi uredi Svjetske banke u zemljama koje sudjeluju u Programu. Fond za civilno društvo nemaju svi uredi Svjetske banke. Prijave i prijedloge ne treba slati u sjedište Svjetske banke u Washingtonu, budući da se odluke tamo ne donose.
Fond za civilno društvo donosi odluke samo jednom na godinu. Organizacije bi trebale podnijeti prijavu najmanje četiri do šest mjeseci prije početka aktivnosti koja bi se financirala potporom. Podnositeljima prijava savjetuje se da pažljivo pročitaju kriterije i obrazac za prijavu prije podnošenja prijave Uredu u Hrvatskoj.
Potpore dodjeljuje Povjerenstvo Fonda za civilno društvo, koje se sastaje u Uredu Svjetske banke u Hrvatskoj. Prijave se pregledavaju i razmatraju da se provjeri ispunjavaju li kriterije. Fond za civilno društvo odmah razmatra sve prijedloge. Do dovršenja pregleda može proći do četiri mjeseca. S obzirom na vrlo velik broj prijava, bilo bi dobro da podnositelji prijava ne dolaze i ne telefoniraju osoblju ureda Svjetske banke.
Ispunjene obrasce na engleskom i hrvatskom jeziku treba poslati poštom na adresu Ureda Svjetske banke u Hrvatskoj: Radnička cest 80/IX, 10000 Zagreb, Prijava za Fond za civilno društvo, i to do 4. travnja 2008. godine ili elektroničkom poštom: vfrajtic@worldbank.org
Objavio: arso
Dokument uz članak:
233