Logo
 Izbornik
 Članak
Koga briga što misle mladi!
Jeste li znali da svaka jedinica lokalne i regionalne samouprave ima obvezu do rujna osnovati Savjet mladih? Tko može biti član? Što radi i kako se financira Savjet? Zašto bi izviđači uopće ulazili u takva tijela? Pročitajte...
28.03.2007.
Da bi se potaklo aktivno uključivanje mladih u javni život tijela lokalne i regionalne samouprave ( gradova, općina i županija ) na sjednici Hrvatskog sabora 16. veljače 2007. g. donesen je Zakon o savjetima mladih. 
 
Sa željom da se članovi Saveza izviđača Hrvatske kao najveće organizacije za djecu i mlade u Hrvatskoj uključe u rad savjeta mladih na području svojih gradova, općina, odnosno županija, kako bi time zastupali interese izviđača, ali i mladih općenito, u nastavku pojašnjavamo što su savjeti mladih, na koji način se osnivaju, koji im je djelokrug rada... 
 
A koje bi sve probleme udruge mogle riješiti boljom komunikacijom sa lokalnim ili regionalnim vlastima - ostavljamo vama na razmišljanje. 
 
TKO OSNIVA SAVJETE MLADIH? 
Savjete mladih osnivaju predstavnička tijela (vijeća) općina, gradova i županija. 
 
 
NA KOJI NAČIN SE OSNIVA SAVJET MLADIH? 
Savjet mladih osniva se temeljem odluke o osnivanju savjeta mladih koju donosi predstavničko tijelo ( vijeće) lokalne, odnosno regionalne samouprave, pa tako: 
predstavnička tijela općina osnivaju općinske savjete mladih, 
predstavnička tijela gradova osnivaju gradske savjete mladih, 
predstavnička tijela županija osnivaju županijske savjete mladih, 
a savjet mladih Grada Zagreba osniva gradska skupština Grada Zagreba . 
 
Odlukom o osnivanju savjeta mladih uređuje se: 
-broj članova 
-način izbora članova savjeta mladih 
-način utjecaja na rad predstavničkog tijela u postupku donošenja odluka i drugih akata od neposrednog interesa za mlade i u vezi s mladima 
-način financiranja rada i programa savjeta mladih te osiguravanje prostornih i drugih uvjeta za rad savjeta mladih te  
-ostala pitanja od značenja za rad savjeta mladih. 
 
 
TKO MOŽE POSTATI ČLANOM SAVJETA MLADIH? 
Članom savjeta mladih može postati svaka mlada osoba u dobi od 15 do 29 godina koja ima prebivalište na području općine/grada, odnosno županije za koju se osniva savjet mladih. 
 
 
NA KOJI NAČIN SE BIRAJU ČLANOVI SAVJETA MLADIH? 
Postupak izbora članova savjeta mladih pokreće predstavničko tijelo jedinice lokalne/regionalne samouprave, po donesenoj odluci o osnivanju savjeta mladih. 
Kandidate za članove savjeta mladih predlažu udruge mladih i udruge koje se bave mladima, učenička vijeća, studentski zborovi te druge registrirane organizacije mladih. 
Članove savjeta mladih bira i razrješava predstavničko tijelo jedinice lokalne/regionalne samouprave temeljem pisanih i obrazloženih prijedloga udruga mladih. 
Predsjednika i zamjenika predsjednika savjeta mladih biraju članovi savjeta mladih, sukladno poslovniku o radu savjeta mladih. 
 
 
KOLIKO TRAJE MANDAT ČLANOVA SAVJETA MLADIH? 
Mandat članova savjeta mladih traje dvije godine. 
 
 
ŠTO RADI SAVJET MLADIH? 
Savjet mladih u okviru svoga djelokruga: 
-raspravlja o pitanjima značajnima za rad savjeta mladih 
-raspravlja o pitanjima iz djelokruga rada predstavničkog tijela grada /općine /županije koji su od interesa za mlade 
-predlaže predstavničkom tijelu grada/općine/županije donošenje odluka, programa i drugih akata od značenja za unapređivanje položaja mladih, te predlaže raspravu o pojedinim pitanjima značjnim za unapređivanje položaja mladih 
-daje mišljenje predstavničkom tijelu prilikom donošenja odluka,mjera, programa i drugih akata od osobitog značenja za unapređivanje položaja mladih 
-sudjeluje u izradi i praćenju provedbe lokalnog programa djelovanja za mlade 
-izrađuje izvješća nadležnim tijelima o problemima mladih i predlaže donošenje programa za otklanjanje nastalih problema i poboljšanje položaja mladih 
-predlaže mjere za ostvarivanje i provedbu odluka i programa o skrbi za mlade 
-skrbi o informiranosti mladih o svim pitanjima značajnim za unapređivanje položaja mladih 
-potiče međusobnu suradnju savjeta mladih na području Republike Hrvatske, te suradnju i razmjenu iskustava sa odgovarajućim tijelima drugih zemalja 
-predlaže predstavničkom tijelu grada/općine/županije financijski plan radi ostvarivanja programa rada savjeta mladih 
-obavlja i druge poslove od interesa za mlade 
 
 
TKO FINANCIRA RAD SAVJETA MLADIH? 
Finanicjska sredstva potrebna za rad savjeta mladih osiguravaju gradovi/općine/županije, koji osiguravaju i prostor za održavanje sjednica savjeta mladih.  
Stručne i administrativne poslove savjeta mladih obavljaju stručne službe grada/općine/županije. 
 
 
DA LI ČLANOVI SAVJETA MLADIH PRIMAJU NAKNADU ZA SVOJ RAD? 
Članovi savjeta mladih ne primaju naknadu za svoj rad, ali imaju pravo na naknadu troškova vezanih za rad u savjetu mladih, u skladu s odlukom o osnivanju savjeta mladih. 
 
 
KADA ĆE SE OSNOVATI SAVJETI MLADIH? 
Savjeti mladih osnovat će predstavnička tijela općine/grada/županije u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu Zakona o savjetima mladih, 10.03.2007.g. 
 
 
Čitav tekst Zakona nalazi se na http://www.gpdm-zd.info/data/zakon.pdf 
 
Mirela Varović
 
Objavio: bobo
 
Verzija za ispis