|
|
POSTANITE VOLONTER U SVJETSKIM PROJEKTIMA ZA ZAŠTITU PRIRODE
Spašavanje nosoroga u Zimbabweu, bolivijski nacionalni program zaštite andske faune, fotoidentifikacija i obilježavanje velikog bijelog morskog psa u Južnoafričkoj republici ili projekt zaštite indijskog tigra, ne događa se samo u dokumentarcima National geographica. U tim projektima možete sudjelovati i vi.
07.01.2002.
Ako ne znate gdje biste ljetovali, a maštate o nečem neuobičajenom, ako volite prirodu i želite aktivno sudjelovati u njenom očuvanju možda još nije kasno za avanturu kakvu ste oduvijek željeli. Možete postati volonter u jednom od brojnih projekata za zaštitu ugroženih vrsta i očuvanje prirode diljem svijeta kojima je potrebna upravo vaša pomoć za realizaciju svog programa. Za početak, potrebno je odlučiti što biste željeli raditi i koliko dugo, u kojem kutku svijeta i koliko najviše možete potrošiti. Većina projekata, naime, od volontera traži doprinos i u novcu. Budući da se radi isključivo o neprofitnim organizacijama, uplaćena sredstva koriste se isključivo za potrebe projekta. Za neke je projekte to jedini izvor financiranja i razlog suradnje sa volonterima.
Cijena koju ćete morati platiti za sudjelovanje u odabranom projektu ovisit će o standardu zemlje domaćina, sadržaju projekta, vrsti smještaja i o tome ima li određeni projekt i u kojem obujmu i neke druge izvore financiranja. Sudjelovanje u nekim projektima potpuno je besplatno ili ne stoji više od 100 USD. To su na primjer, Arcturos (Grčka), American Litoral Society, CARAPAX - European Center for Conservation of Chelonians, Coordinating Committee for International Volunteers, IUCN – The World Conservation Union, Ocean Defender, Servizio Civile Internazionale, WWF Italia i mnogi drugi. Projekti koji od vas traže pomoć u iznosu od 100 do 500 dolara su, navodimo samo neke, Association for the Conservation of the Southern Rainforest, Ecovolunteer Network, Monk Seal Project (Turska), Pilot WhaleConsevation Project (Tenerife, Španjolska), Tree Research Project (Brazil), itd. Značajniji iznosi koji se kreću od 500 do 1500 dolara i više, potrebno je izdvojiti ako želite sudjelovati u Beluga Research Project (Rusija), Casa Rio Blanco Rainforest Reserva (Kostarika), Earthwatch Institute, Oceania Research Project (Australija), Rhino Rescue Project (Swaziland), Wetlands of Belize (Belize), itd. U gotovo svim projektima putni troškovi do odredišta na teret su volontera, a za uplaćeni iznos sudioniku je osigurano prebivalište i hrana.
Naravno, to su samo neke od mogućnosti. Nesebičnim volonterima pruža se puno veći izbor lokaliteta i spašavanje najrazličitijih životinjskih i biljnih vrsta. Internet je najbrže sredstvo za kontakte s navedenim i drugim organizatorima koji će vas uputiti u detalje. Za neke se projekte traži specifično iskustvo ili poznavanje jezika, za druge, pak, nije potrebno ništa do jake motivacije i entuzijazma. Ono što traže gotovo svi projekti je sposobnost prilagodbe specifičnim, ponekad i teškim klimatskim uvjetima, jednostavnom smještaju, grupnom radu, drugim kulturama. Često je potrebno pomoći u čišćenju, pripremanju hrane i sličnom. Ponegdje, naročito u tropskim krajevima, «kupatila» nisu ono što biste očekivali i nema tople vode. Stoga poslušajte savjet: ako niste u stanju lišiti se komoditeta, volontiranje za vas nije dobar izbor. Komunikacijska izolacija može biti vrlo neugodna i stoga je vrlo važno postaviti pitanje o jeziku kojim govore drugi volonteri, istraživači ili lokalno stanovništvo. Da biste stekli jasnu sliku, opisat ćemo vam nekoliko projekata koje smo nasumce odabrali:
THE NATIONAL TRUST, Cirencester, United Kingdom
National Trust nudi 400 mjesta za volontere starije od 18 godina koji žele raditi 1 – 2 tjedna, tijekom cijele godine na očuvanju i obnovi šuma Engleske, Walesa i Sjeverne Irske. Nije potrebna nikakva posebna kvalifikacija osim poznavanja engleskog jezika. Za neke njihove projekte traže se botaničari, arheolozi ili građevinski stručnjaci. U nekima sudjeluju samo mladi, a u drugima stariji od 35 godina. Cijena za tjedan dana je 70 – 80 USD (smještaj i hrana su uračunati).
CASA RIO BLANCO RAINFOREST RESERVE, Guaplies, Costa Rica
Casa Rio Blanco Reserve u tropskoj prašumi centralne Kostarike radi na njenom očuvanju putem obrazovnih projekata, društveno korisnih aktivnosti, pošumljavanja, sakupljanja sjemenki i dr. Predviđeni su termini od 4 tjedna tokom cijele godine, osim u periodu od mjeseca svibnja do listopada. Volonteri ne smiju biti mlađi od 19 godina, dok gornja dobna granica ne postoji. Od sudionika se ne traže posebna znanja, ali za one koji se žele angažirati u podučavanju u lokalnim školama potrebno je znanje španjolskog. Za ostale je dovoljan engleski jezik. U cijenu od 600 USD uračunat je četverotjedni smještaj u sobama za četiri osobe s tušem (svatko mora ponijeti vreću za spavanje), hrana i praonica. Put do Kostarije nije uračunat.
SEA TURTLE SUMMER FIELD WORK, Athens, Greece
Radi se o neprofitnoj udruzi koja se bavi proučavanjem i zaštitom morskih kornjača. Posao se sastoji u nadgledanju polaganja jaja na obali, označavanju ženki sposobnih za reprodukciju, zaštiti jaja i sudjelovanju u aktivnostima promicanja zaštite kornjača među turistima i lokalnim stanovništvom. Lokacije su Peloponez i Kreta. Najkraći period sudjelovanja je 4 tjedna i to od svibnja do listopada. Mogu se prijaviti punoljetne osobe bez specifičnog znanja; može biti korisno znati upravljati motociklom ili gumenjakom. Traži se osnovno poznavanje engleskog, a korisni su i njemački, talijanski, nizozemski, švedski i grčki. Naročito su dobrodošli volonteri koji planiraju duži boravak. Smještaj je u kampu. Upisnina iznosi oko 25 dolara, dnevni troškovi za hranu su oko 7 – 8 dolara. Put u Grčku snose volonteri. Jedini uvjet je međunarodno zdravstveno osiguranje.
LAND OF THE SNOW LEOPARD, Earthwatch Institute, USA
Snježni leopard koji živi na Tibetanskoj visoravni od 3200 do 4500 metara nadmorske visine jedna je od najvećih, ali i najugroženijih mačaka. Ovaj projekt ima cilj pomoći Nacionalnom parku Hemis (Tibetan Budhist Land of Ladakh) u zaštiti ove životinje i njenog ekosustava. Sudionici ne smiju biti mlađi od 16 godina, nema gornje dobne granice, ali moraju imati planinarskog iskustva, tj. podnositi rad na visinama preko 3000 metara i poznavati engleski jezik. Ne traže se druge posebne vještine. Nakon prva 2 – 3 dana privikavanja na visinu od 3200 m, volonteri džipom i trosatnim pješačenjem stižu u bazu. Posao se sastoji od traženja znakova prisustva leoparda, praćenja i bilježenja tehnika lova i količine plijena, monitoringa utjecaja turističkih aktivnosti na okoliš i procjenjivanja njegovog općeg stanja na tim planinama. Predviđeni period – 18 dana u mjesecu kolovozu. Volonteri su smješteni u velikim šatorima na obali rijeke Ind. Lokalni kuhari pripremaju tradicionalnu hranu. Cijena 2.395 USD. Put do Indije i lokalni prijevoz do glavnog grada Ladakha, Leha, nije uračunat.
Arso, Pula
Objavio: Temunka
|
|
|